GÜNDEM
Giriş Tarihi : 30-10-2020 18:52

Harun Alhun: Deprem yok sayılamaz! Çözüm dayanıklı yapıların üretilmesidir

Umut Grup İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Harun Alhun, İzmir Seferihisar'da yaşanan depremin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yapı stokunun depreme dayanıklı olmadığını söyledi. Alhun, “Öncelikle İzmir'de meydana gelen ve çevre illerde hissedilen 6.9 büyüklüğündeki depremde İzmirlilere ve Türkiye'mize geçmiş olsun. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılaramıza da acil şifalar diyoruz.

Harun Alhun: Deprem yok sayılamaz! Çözüm dayanıklı yapıların üretilmesidir

Umut Grup İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Harun Alhun, İzmir Seferihisar'da yaşanan depremin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yapı stokunun depreme dayanıklı olmadığını söyledi. Alhun, “Öncelikle İzmir'de meydana gelen ve çevre illerde hissedilen 6.9 büyüklüğündeki depremde İzmirlilere ve Türkiye'mize geçmiş olsun. Vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılaramıza da acil şifalar diyoruz. Enkaz altında kalan vatandaşlarımızında bir an önce çıkarılması temenni ediyoruz. Deprem bir doğa olayıdır. Ne zaman nerede olacağı noktasında net bir söylem olamaz. Asıl sorun depreme dayanıklı yapıların üretilmesidir” dedi.

Türkiye’nin ciddi ölçüde deprem tehlikesi altında bulunduğunu ve yapı stokunun depreme dayanıklı olmadığını daha öncede defalarca hatırlattıklarını belirten Alhun, teorik olarak oldukça fazla çalışma yapıldığını, dikkat çekilmeyen fay hattının neredeyse kalmadığını söyledi.

“Faylarda biriken enerjinin açığa çıkmasının depremleri ürettiği de biliniyor. Bugün bile İzmir'deki Deprem nedeniyle fay hatları fazlasıyla anlatılarak toplumda oluşan enerji boşaltılmaya çalışılıyor. Asıl soru ne yapılması gerektiğidir. Bu sorunun cevabı ise depreme dayanıklı yapı üretilmesidir” diye konuştu.

"BİLİMİ YOK SAYMANIN BEDELİNİ ÇOK AĞIR ÖDEYECEĞİZ"

Kaçak ve yeterli ölçüde mühendislik hizmeti alamayan yapıların hasar görmesinin ve yıkılmasının kaçınılmaz olduğunu kaydeden Alhun, “Kaçak olarak yapılan yapıların deprem güvenliği yapı sahibinin beyanına teslim edilmiştir. Bu yapılar, depremi beklemeden kendi kendileri yıkılıyorlar, yıkılmaya da devam edecekler.” dedi. Bilime, mühendisliğe ve bilgiye dayalı liyakat sisteminin ortadan kaldırıldığını belirten Alhun, “Yapı stokumuzun depreme dayanıklı hale getirilmesi Türkiye için felaketleri önleyebilir.  Bilimi, bilgiyi, mühendisleri ve Deprem Yönetmeliğini yok sayarak yapı üretmenin bedelini çok ağır ödeyeceğiz” diye konuştu.

"GÜVENLİ OLMAYAN YAPILAR DEPREMİ BEKLEMEDEN YIKILMALI"

Alhun, var olan ve depreme dayanıklı olmadığı bilinen yapı stokunun depreme dayanıklı hale getirilmesi, yeni yapılacak yapılarda Deprem Yönetmeliği’nin dikkate alınması, yapı denetimi uygulamasının değiştirilerek, mesleki yetkinliği kanıtlanmış ve belgelendirilmiş mühendis ve mimarların denetimin ana unsuru haline getirilmesi gerektiğini vurguladı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Meydan TV'den Memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA