ESENYURT HABER
Giriş Tarihi : 11-08-2020 18:17   Güncelleme : 11-08-2020 20:17

Esenyurt'ta Gece Asayiş Olayları Bekçiler İle Azaldı

Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Çarşı ve Mahalle Bekçileri diğer ismi ile "Gece Kartalları" Esenyurt genelinde göreve başladıkları Eylül 2018'den bu yana kanunsuzlara göz açtırmadı.

Esenyurt'ta Gece Asayiş Olayları Bekçiler İle Azaldı

14.07.1966 yılı 772. Sayılı kanun maddesiyle yürürlüğe giren Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu kapsamında görev yürüten bekçiler, geçtiğimiz günlerde meclise sunulan ve onaylanarak yürürlüğe giren yeni kanun tasarısı ile görev ve sorumlulukları artırılmıştı. Sınavları ve eğitimleri Polis Akademisi tarafından yapılan bekçiler özellikle metropol bölgelerde devriyelerini yaya olarak sürdürerek suçlar karşısında caydırıcı ve önleyici etki edilmesini sağlıyor. 

Türkiye genelinde eğitimlerini tamamlayıp göreve başlayacak olan yeni bekçilerin de gelmesiyle 30 bin civarında bekçi sokak ve mahallelerde gece boyunca huzuru ve güvenliği sağlamaya devam edecek. 

 

Esenyurt'ta Uyuşturucu Madde Satışı, Gasp, Hırsızlık % 40 oranında azaldı

Nüfus bakımından Türkiye'nin en kalabalık ilçesi olan Esenyurt'ta, gece boyunca Gece Kartalları ismiyle anılan bekçiler suç ve olaylara müdahalede etkin rol oynuyor. Özellikle Park ve Meydanlar'da, mahalle ve sokaklarda gece boyunca halkın huzur ve güvenliği sağlamak için uyuşturucu satıcıları, gasp, kapkaç, ev ve işyeri gibi mal varlığına karşı işlenen suçlara göz açtırmıyor. 

 

Her gece Esenyurt genelinde ortalama 2 ila 5 bin  civarında şahıs, onlarca araç ve motor sorgulayan bekçiler, çeşitli suçlarda arantısı olan onlarca aranan şahıs yakalanıp karakollara teslim ediliyor. Ayrıca aileleri tarafından kayıp ilanı verilen kayıp çocuk şahıslarda yapılan Gbp sorgulamalarında sonucunda ailelerine teslim ediliyor. Uyuşturucu madde satıcılarına büyük darbe vuran Bekçiler, her gece çeşitli miktarlarda uyuşturucu maddeler ve satışını yapan şahıslar gözaltına alınıyor. 

Korona virüs denetimlerinde de çalışmalar yapan bekçiler, özellikle vatandaşların yoğun olduğu bölgelerde, maske kullanımı sosyal mesafe gibi kurallar noktasında denetimler gerçekleştiriyor. 

Esenyurt'ta yaşayan yabancı şahıslara her gece çeşitli noktalarda çalışmalar yapılıyor

Esenyurt'ta yabancı uyruklu şahısların çok olması sebebiyle yabancı şahıslara yönelikte İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden gelen emirler doğrulsunda özellik Esenyurt Cumhuriyet Meydanı ve çevresi, Esenyurt Devlet Hastanesi ve çevresi gibi yabancı şahısların çoğunlukla yaşadığı bölgelerde şüpheli şahıslara yönelik çalışmalar yapılıyor. Çalışma sonucunda sorgulanan yabancı şüpheli şahıslardan arantısı olanlar gözaltına alınıyor. 

 

Esenyurt Halkı Bekçilerden Memnun

MeydanTv.com.tr olarak vatandaşlar ile yaptığımız röportajlarda, özellikle gece saatlerinde sokakların daha güvenli olduğunu, parklarda uyuşturucu ve alkol kullanımının neredeyse kalmadığını, bekçiler az da olsa Esenyurt'a nefes verdiklerini ve Bekçilerden memnun olduklarını dile getirdiler. 

Bekçiler 18 ayda 4 bin 224 hırsızlık olayına müdahale etti

Bekçiler, Türkiye genelinde 1 Eylül 2018-29 Şubat 2020 tarihine kadar geçen sürede,

► 129 bin 658 kişi hakkında adli işlem yaparken,

► 4 bin 224 hırsızlık olayına müdahale etti.

► Bekçiler sayesinde bin 128 kayıp çocuk bulunup ailelerine teslim edilirken,

► 18 yaş üstü 3 bin 689 kayıp şahıs yine bekçiler tarafından bulundu.

►  Ayrıca hakkında yakalama kararı bulunan 69 bin 665 aranan şahıs hakkında işlem yapıldı.

Çok miktarda uyuşturucu madde ve çok sayıda silah ele geçirildi

Bekçiler tarafından gerçekleştirilen yaya devriyeleri sırasında,

► 253 kilo 319 gram uyuşturucu/uyarıcı (kokain, eroin, esrar, bonzai vb.) madde ile 36 bin 103 adet hap,

► 20 adet uzun namlulu silah,

► 2 bin 321 adet tabanca, 876 adet av tüfeği, 5 adet el yapımı patlayıcı, 6 el bombası, 23 bin 483 adet mermi/av tüfeği kartuşu, 3 bin 399 adet kurusıkı tabanca,3 bin 538 adet tabanca şarjörü ve muhtelif parça ele geçirildi.

Mal varlığına karşı işlenen tüm suçlar yüzde 16,7 azaldı

Ayrıca, Çarşı ve Mahalle Bekçiliği uygulamasının yeniden başlamasının yanı sıra asayiş suçları ile mücadele politikalarının uygulanması, suç haritalarının hazırlanarak analiz çalışmalarının yapılması, görev sorumluluk alanlarının belirlenmesi, bu veriler ışığında motorize ve yaya devriye ekiplerinin sayılarının güçlendirilip sokakta polisin görünürlüğünün arttırılması ile mal varlığına karşı işlenen tüm suçlarda ciddi oranda düşüş oldu. Bu kapsamda, mal varlığına karşı işlenen tüm suçlarda 2018 yılı ile 2019 yılı karşılaştırıldığında yüzde 10’luk düşüş yaşanırken, evden hırsızlık olaylarında bu düşüş yüzde 16,7 oldu.

Ankara, İstanbul ve İzmir’de günlük evden hırsızlık olayları geriledi

Türkiye'de meydana gelen günlük evden hırsızlık olayları 2018 yılı Ocak ayında 226 seviyelerindeyken, 2020 Şubat ayı itibarıyla 124’e geriledi. Hırsızlık olaylarının, özellikle 3 büyükşehirde aynı dönemde Ankara’da 23’ten 2’ye, İstanbul’da 71’den 28’e, İzmir’de ise 13’ten 4’e düştüğü görüldü. Ayrıca, mal varlığına karşı işlenen suçlarda 2018 yılı Ocak ayında yüzde 41,3 olan aydınlatma oranı, 2020 yılı Şubat ayı itibariyle yüzde 50,1 seviyesine ulaştı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Meydan TV'den Memnun musunuz?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA